Bands

Class 1Thomas Street Festival Concert BandFirst PlaceDirected by Charles Brown
Class 2John F. Ross Intermediate BandHonourable MentionDirected by Dorothy Vreeswyk-Kidd
Class 2GCVI Jr. Symphonic BandProvincial FinalistDirected by Dan Austin
Class 3GCVI Sr. Symphonic BandSecond PlaceDirected by Dan Austin
Class 5Waverley Drive Jazz LionsHonourable MentionDirected by Matty Cooper
Class 6St. John's Kilmarnock School BandHonourable MentionDirected by Chris Cigolea
Class 6Guelph CVI Gael ForceProvincial FinalistDirected by Dan Austin

Choirs

Class 103John F. Ross Concert ChoirProvincial FinalistDirected by Dale Hobbs
Class 103GCVI Chamber ChoirProvincial FinalistDirected by Lane Osborne
Class 104Guelph Youth Singers SATB ChoirHonourable MentionDirected by Markus Howard
Class 105Guelph Youth Singers Choir IIIFirst PlaceDirected by Markus Howard
Class 106John F. Ross Jr. Girls' Class ChoirHonourable MentionDirected by Dale Hobbs

Flute

Grade 8Minju GuProvincial Finalist

Piano

DiplomaAndrew DongHonourable Mention
DiplomaGuillaume FernandesProvincial Finalist
Grade 10Kailas ChariHonourable Mention
Grade 10Allie ZhangProvincial Finalist
Grade 9Vikas ChariFirst Place
Grade 8Claire ChengProvincial Finalist
Grade 7Maria GharabaghiProvincial Finalist
Grade 7Dylan SanchezProvincial Finalist
Grade 6Olivia PerronProvincial Finalist
Grade 6Cindy YuProvincial Finalist
Senior ConcertoTerrence WuHonourable Mention
Elementary ConcertoVikas ChariThird Place

Strings

Grade 9 CelloMaren HelyarThird Place
Grade 9 ViolinSelina WuProvincial Finalist
Grade 8 CelloRachael YoungProvincial Finalist
Grade 8 ViolinEllena RiegleProvincial Finalist
Grade 8 ViolaNaomi KudoProvincial Finalist
Grade 7 CelloJonah SuthernsSecond Place
Grade 7 ViolinNatasha GrayProvincial Finalist
Grade 7 ViolinKevin WuProvincial Finalist
Grade 6 CelloStephan SommerfeldThird Place

String Ensembles

Jr. Chamber Group4 Strings Attached - Shayla Bird, Abbie MacLeod, Hannah MacLeod & Maren HelyarHonourable Mention
Class 1GYMC Jr. OrchestraFirst PlaceDirected by Tak Kwan
Class 5Port Credit Chamber StringsHonourable MentionDirected by Andrew Kizas

Voice

National QualifyingKieran KaneProvincial Finalist
National QualifyingMike FanProvincial Finalist
Grade 10Carlie GoodallProvincial Finalist
Grade 9Duncan GouldProvincial Finalist
Grade 9Alpha KayondoProvincial Finalist
Grade 8Emily JanisseProvincial Finalist
Grade 8Sabrina MacLeanProvincial Finalist
Grade 7Rachael YoungProvincial Finalist
Grade 6Carolina RossiProvincial Finalist
Grade 6Emma SmitsProvincial Finalist
National Music TheaterKiera WatsonProvincial Finalist
Advanced Music TheaterEsther AdamsProvincial Finalist
Senior Music TheaterBen WallaceFirst Place
Intermediate Music TheaterAnika BerringerProvincial Finalist
Intermediate Music TheaterElla DaubProvincial Finalist
Junior Music TheaterKyla Coleman-JohanisHonourable Mention
Junior Music TheaterOlivia CopemanHonourable Mention
Elementary Music TheaterEmma MerharProvincial Finalist
Elementary Music TheaterLily VrugtemanProvincial Finalist